19 kwietnia to dzień, który wielu osobom kojarzy się z żonkilem. Dlaczego? Dlatego, że kwiat ten jest symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia 1943 roku w Warszawie wybuchło powstanie, którego bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta w związku z realizacją przez hitlerowców planu zagłady Żydów. Było to heroiczne przystąpienie do walki ze znacznie silniejszym niemieckim okupantem.

W tym roku IZS we Wschowie przyłączył się do ogólnopolskiej społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”, która organizowana jest już po raz 9 przez Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN i przypomina o wydarzeniach sprzed 78 lat.

Tegoroczna akcja „Żonkile”zorganizowana została pod przewodnim hasłem „Łączy nas pamięć” i odbywa się także online. W związku z tym w ramach lekcji języka polskiego wraz z nauczycielką Honoratą Depą wzięliśmy udział (klasa 3 TE I 3 TSI) w zajęciach zaproponowanych przez POLIN. Obejrzeliśmy filmy „Muranów-Dzielnica Północna”, poznaliśmy historię pewnej żydowskiej rodziny i prześledziliśmy losy warszawskich Żydów od czasów przedwojennych aż do dziś. Zajęcia przybliżyły nam tematykę sytuacji Żydów w Polsce, a pamiątką po zajęciach zostały prace z żonkilami – symbolem walki o wolność, szacunku i pamięci.