Z przyjemnością informujemy naszych czytelników, że biblioteka szkolna uzyskała wsparcie finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3 w kwocie 15000 zł (w tym 3000 zł od organu prowadzącego) na zakup nowości czytelniczych.
Celem głównym Programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów dzięki uatrakcyjnieniu księgozbiorów bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych, zwiększenie dostępności książek w bibliotekach oraz rozwój współpracy pomiędzy bibliotekami szkolnymi i publicznymi.
W ramach Projektu podjęte zostaną następujące działania:
- Założenie zakładki na internetowej stronie I Zespołu Szkół pod hasłem „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, w której będą umieszczane informacje
o działaniach w ramach Priorytetu 3., a także opublikowana zostanie lista zakupionych książek do biblioteki szkolnej. - Przeprowadzenie wśród uczniów ankiety badającej ich preferencje czytelnicze.
- Zorganizowanie w bibliotece szkolnej kącika „Warto przeczytać” poświęconego nowościom zakupionym dzięki środkom pozyskanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz półki bookcrossingowej.
- Współpraca z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy we Wschowie poprzez uczestnictwo młodzieży w spotkaniach autorskich z pisarzami i innymi ciekawymi ludźmi oraz w lekcjach bibliotecznych.
- Zapoznanie uczniów z działalnością i zbiorami Muzeum Ziemi Wschowskiej poprzez udział w lekcjach muzealnych i wystawach.
- Przekazanie rodzicom za pomocą dziennika elektronicznego listów promujących. czytelnictwo i zachęcających do zapisania dzieci do biblioteki szkolnej.
- Organizacja kiermaszu używanych podręczników i kiermaszu taniej książki podczas Staszicjady.
- Wyjazd z młodzieżą na Targi Książki do Poznania.
- Realizacja projektów edukacyjnych i innych działań biblioteki szkolnej w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Projekty edukacyjne
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
- „Podaj dalej” – projekt z języka polskiego, którego celem jest stworzenie listy najpopularniejszych książek.
- „Lektury naszych rodziców i dziadków”- uczniowie przeprowadzą wywiady ze swoimi bliskimi, aby dowiedzieć się jakie książki czytali.
- „Oni też czytają” – projekt, który ma celu poznanie preferencji czytelniczych osób znanych w szkole i środowisku lokalnym.
- „Kuchnia bohaterów literackich i nie tylko” – projekt dla uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
- Konkurs fotograficzny oraz filmik promujący czytelnictwo.
- Konkurs na plakat promujący czytelnictwo wśród młodzieży.
- Konkursy ze znajomości lektur szkolnych.
- Akcja „Uczniowie czytają przedszkolakom”.
- Warsztaty plastyczne, których celem jest wykonania dekoracji do biblioteki.
Informacje dotyczące realizacji programu będą umieszczane na stronie internetowej.
Zapraszamy do biblioteki