Poznanie kraju sąsiada, nauka języków obcych i doświadczenie zawodowe. Jednym słowem: łączenie przyjemnego z pożytecznym. W ten sposób najlepiej można określić zagraniczne praktyki zawodowe. Z takiej oferty od kilku lat co roku korzystają uczniowie I Zespołu Szkół we Wschowie oraz Peter-Paul-Cahensly-Schule w Limburgu.

Pod koniec wakacji odbywały się równolegle dwutygodniowe programy praktyk uczniów obu partnerskich szkół. Kinga Zubrzycka z drugiej klasy technikum ekonomicznego i Vanessa Rychlik
z trzeciej klasy liceum o profilu bezpieczeństwo publiczne zdobywały swoje doświadczenie w firmie Blechwarenfabrik w Limburgu. Zaś David Weifenbach z liceum ekonomicznego oraz Simon Schmitt
z klasy o profilu budowa maszyn pracowali i uczyli się w firmie Dobrowolski we Wschowie.

Po zapoznaniu z działalnością danej firmy oraz oprowadzeniu po jej działach, uczniowie otrzymali swoje stanowiska pracy i zadania do wykonania, a opiekę nad nimi przejęli pracownicy poszczególnych działów. W fabryce opakowań blaszanych uczennice poznały funkcjonowanie działu administracji oraz produkcji, wykonywały proste czynności biurowe, a ponadto razem z niemieckimi praktykantami wzięły udział w szkoleniu na temat sposobów radzenia sobie ze stresem oraz zasad zachowania w miejscu pracy.
Uczniowie w firmie Dobrowolski pracowali zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia, czyli  David
w dziale handlowym, a Simon na hali montażowej. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy danego działu, a Simon przeszedł szkolenie BHP, aby bezpiecznie posługiwać się narzędziami. Po krótkim wstępie obaj uczniowie przystąpili do zadań. David zajmował się marketingiem i promocją maszyn do utrzymania dróg i lotnisk, wyszukiwał i analizował informacje oraz tłumaczył katalogi produktów. Natomiast Simon pracował z brygadą przy montażu nadwozia pojazdu specjalistycznego oraz uczestniczył w szkoleniu z hydrauliki siłowej.

Praktyka zagraniczna to także poznanie kraju, w którym się ją odbywa. Dlatego praktykanci aktywnie spędzali czas po pracy. Chłopcy zwiedzili Wschowę, obejrzeli trening żużlowy w Lesznie, spędzili dzień na Malcie w Poznaniu, a także korzystali z kąpieli nad jeziorem w Lginiu i Sławie. Dziewczęta zwiedziły malowniczy Limburg oraz Koblencję, gdzie przepłynęły statkiem spacerowym, podziwiając przepiękne widoki doliny Renu.

Uczestnicy praktyk ze Wschowy i Limburga rozpoczynają nowy rok szkolny wzbogaceni o nowe doświadczenia. Praktyka pozwala młodym ludziom rozwijać umiejętności zawodowe, poznać zagraniczną kulturą i sposób pracy, zwiększyć swoje możliwości na rynkach światowych i w Polsce, poszerzyć znajomość języka i nabrać pewności siebie. Każdy z praktykantów otrzymał na koniec zaświadczenie z krótką opinią i wykazem wykonywanych czynności.

Zaplanowaniem i przeprowadzeniem obu praktyk zajęła się kadra nauczycieli z obu szkół: Sebastian Wendt i Christian Becker oraz Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz. Praktyka była możliwa dzięki  dofinansowaniu, którego udzieliła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz dzięki wsparciu Powiatu Wschowskiego i Rady Rodziców przy I ZS we Wschowie.

Za doskonałe zorganizowanie i przeprowadzenie praktyk dziękujemy zarządowi i pracownikom firmy Dobrowolski oraz firmy Blechwarenfabrik.

I ZS Wschowa