5 października 2018r. uczniowie I Zespołu Szkół i przedszkolaki z grupy Motylki z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek wspólnie wyjechali do Zielonej Góry. Był to kolejny etap realizacji projektu „Starsza siostra – młodszy brat” stworzonego przez państwa Kornelię i Macieja Aleksandrowiczów. 14 uczniów ze Staszica wraz z opiekunami Panem Maciejem Aleksandrowiczem i Panem Jakubem Ślipko zorganizowali wyjazd i sprawowali opiekę nad grupą 26 przedszkolaków. W programie wycieczki znalazły się takie atrakcje jak wizyta w parku trampolin Skokoloco, wspólny posiłek (pyszna zupka pomidorowa) oraz wizyta w Planetarium Venus: projekcja filmu „Mała gwiazdka” i wspólne eksperymentowanie w laboratorium optycznym.

Projekt ten obejmował nie tylko  wyjazd, ale poprzedzony był kilkoma innymi akcjami. Wszystko rozpoczęło się w listopadzie zeszłego roku. Wtedy młodzież wyszła z propozycją nawiązania współpracy z przedszkolem i w ramach zapoznania przygotowali przedstawienie „Napój grzeczności”, o którym wspominaliśmy w grudniu 2017r. Następnie zrodził się pomysł wspólnego wyjazdu z wybraną grupą przedszkolaków, ale wymagało to zgromadzenia środków pieniężnych. Młodzież wraz z opiekunem i siostrą dyrektor s. Renatą zorganizowali kilka akcji, takich jak: własnoręczne wykonanie i sprzedaż różańców, praca podczas festynu rodzinnego w przedszkolu, pozyskanie sponsorów. Bardzo pomocni okazali się nauczyciele i uczniowie I Zespołu Szkół, którzy oferowali swoją pomoc: Pani Aldona Szymańska i klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy przygotowali część kulinarną spotkania integracyjnego oraz lepili pierogi na festyn, Pan Jakub Ślipko z uczennicami klasy II Liceum Ogólnokształcącego, którzy przygotowali część sportową wyżej wspomnianego spotkania oraz Pani Kinga Maćkowiak i Klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy również lepili pierogi na festyn. Nie sposób nie wspomnieć również o Towarzystwie Przyjaciół Staszica, którzy zasponsorowali wszelkie potrzebne produkty do gofrów na wspomniany festyn. Wszystkim tym osobom należą się podziękowania za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.

Projekt ten nie kończy się lecz będzie realizowany w formie spotkań integracyjnych w przedszkolu jak i szkole, bo zarówno dzieci jak i młodzież bardzo się polubili i chcą kontynuować współpracę.